Wat doet de Diaconie in onze Dorpskerk? 

De Diaconie van de Protestantse Gemeente Blaricum wordt bestuurd door het College van Diakenen, dat verantwoording verschuldigd is aan de Kerkenraad. Het beheer van de Diaconie is strikt gescheiden van het beheer van de Kerk; het betreft twee verschillende rechtspersonen.

De inkomsten van de Diaconie bestaan o.a. uit collectes tijdens de kerkdiensten, welke in algemene zin bestemd zijn om hulp te bieden aan hen, die dit nodig hebben. De Diaconie collecteert voor regionale-, landelijke- en werelddoelen.

Regionale doelen betreffen met name zorg, vooral in hospices, en regionale ondersteuning van projecten in de derde wereld zoals de samen met de andere BEL-gemeenten georganiseerde 40-dagen actie.

Landelijke doelen beogen vooral hulp te verlenen tijdens en na detentie, in asielzoekerscentra, aan dak- en thuislozen en in de geestelijke gezondheidszorg. Collectes voor werelddoelen worden tenslotte aangestuurd door de Protestantse Kerk Nederland, welke zich o.a. richt op ontwikkelingssamenwerking, milieu en vluchtelingenhulp, veelal in samenwerking met en ter ondersteuning van NGO’s, hulpverlenings- en mensenrechtenorganisaties.

De Diaconie vult de opbrengst uit alle collectes uit eigen middelen aan. Daarbij past zij een verdeelsleutel toe, die in een hogere aanvulling resulteert naarmate het doel dichterbij ligt. Daarnaast houdt zij een noodfonds aan, dat ten doel heeft om te kunnen bijdragen in het geval van onverwachte gebeurtenissen als natuurrampen.

Collecterooster Blaricum - uit Onderweg 4 - 2025

13-07-2025     Stichting De Vrolijkheid
Stichting de Vrolijkheid zet zich in voor kinderen en jongeren in Nederlandse asielzoekerscentra. In het KunstLab kunnen ze hun talenten ontdekken, in samenwerking met professionele kunstenaars. Er worden workshops georganiseerd voor muziek, dans, theater, beeldende kunst, spoken word, film of fotografie. In die workshops kunnen deze jonge mensen hun ervaringen verwerken, hun verhaal vertellen en hun talenten ontwikkelen.

20-07-2025     Amnesty International
Het doel van Amnesty International is eraan bijdragen dat op de hele wereld de rechten van de mens worden nageleefd. De basistekst van die rechten is de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Bij Amnesty zijn talloze mensen betrokken die op hun eigen wijze bijdragen aan het bestrijden van onrecht. Van onderzoekers die rapporteren over mensenrechtenschendingen, lobbyisten die met machthebbers praten, mensen die educatieve programma’s ontwikkelen om het belang van mensenrechten over te brengen, creatieve koppen die effectieve acties bedenken, mensen die meedoen aan onze acties en geld inzamelen om ons werk mogelijk te maken. 

27-07-2025     Hart voor Kinderen
Hart voor Kinderen zet zich wereldwijd in voor arme, verlaten en kwetsbare kinderen. Ze werken kleinschalig waardoor er op korte termijn zichtbaar resultaten te zien zijn. Speerpunten bij hun werk zijn: kinderopvang, armoedebestrijding, onderwijs en zelfredzaamheid. 

03-08-2025     De Cocon
In De Cocon in Hilversum wordt iedereen opgevangen die dakloos is. Daarnaast is er het dienstencentrum, waar bezoekers iedere ochtend kunnen binnenlopen voor een drankje, een spelletje, om gebruik te maken van internet of voor een gezellig praatje. Ook voor het medisch spreekuur kan men in het dienstencentrum terecht. 

10-08-2025     kerk in actie zending
Cuba zit in een diepe economische crisis. Er is tekort aan voedsel, brandstof en elektra. Jongeren en goed opgeleide mensen vertrekken naar het buitenland. Ouderen en zieken staan er alleen voor. Cubaanse kerken bieden hoop. Kerk in Actie steunt Cubaanse kerken om pastorale en diaconale hulp te bieden. Volwassenen en jongeren kunnen theologisch onderwijs of leiderschapstrainingen volgen en praktische vaardigheden leren. Zij geven hoop via bijbelstudies, thuiszorg en maaltijden van zelf verbouwd voedsel. Ze ondersteunen ouderen in hun dagelijkse strijd om het bestaan. 

17-08-2025     Hospice Huizen
Hospice Huizen is een gastvrij huis waar iedereen die naar verwachting nog slechts korte tijd te leven heeft, kan worden verzorgd. De gasten worden verzorgd door familie en vrienden, vrijwilligers en professionele zorgverleners – bijna zoals thuis. 

24-08-2025     Voedselbank
Hoewel een aantal voedselbanken heeft moeten sluiten bij gebrek aan vrijwilligers en/of voedsel, kan  Voedselbank Gooi & Omstreken nog steeds voedselpakketten uitdelen aan haar cliënten. Ondanks de corona- crisis en de daardoor ontstane problemen wordt hard gewerkt om deze groep met financiële problemen van een wekelijks voedselpakket te blijven voorzien. De aanvoer van voedsel is onzeker en de voorraden beginnen te slinken. Daarom zijn donaties meer dan welkom. 

31-08-2025     muzikale ondersteuning kerkdiensten in Theodotion
Beurtelings is er in Theodotion een RK dienst en een PKN dienst. De voorgangers zijn in dienst van Ameris Theodotion. In het verleden kwam er eens per maand een koor of andere muzikanten, door de bezuinigingen op de geestelijke verzorging moet dit nu uit eigen middelen betaald worden.

Deze kerkdiensten worden bezocht door de vaste bewoners, maar ook door mensen die revalideren, dit kunnen ook mensen uit onze eigen gemeente zijn. De aanwezigheid van een koor maakt deze diensten voor de mensen veel aantrekkelijker, maar geeft hen vooral het gevoel dat de “buitenwereld” nog bij hen betrokken is. 

07-09-2025     Stap Verder
Stap Verder is een samenwerkingsproject van de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën (SMA) en de Stichting Pastoraal Diaconaal Centrum Bijlmermeer (SPDCB). Er wordt taalles gegeven en er is een kenniscentrum met spreekuren over toegang tot voorzieningen. Ouders worden ondersteund bij de opvoeding en scholing van kinderen. Maar er is ook praktische hulp, zoals een postadres, een plek om de was te doen, een douche te nemen, een maaltijd te koken. 

14-09-2025     Exodus
Gedetineerden, ex-gedetineerden en familieleden vinden bij Exodus zorg en aandacht om de criminaliteit definitief de rug toe te keren. Met een intensief begeleidingsprogramma krijgen (ex-)gedetineerden de kans om in een Exodushuis of thuis te werken aan een succesvolle re-integratie en een zinvolle toekomst. 

21-09-2025     Pax
Bij PAX zijn veel mensen betrokken die elk op hun eigen manier bijdragen aan vrede. Vanuit ons hoofdkantoor in Utrecht, vanuit Brussel (EU), New York (VN) én samen met onze lokale partners in conflictgebieden. Onze jarenlange opgebouwde expertise zetten we in om te werken aan de bescherming van burgers tegen oorlogsgeweld, aan het beëindigen van gewapend geweld en het opbouwen van inclusieve vrede. 

28-09-2025     Stichting Blaricum-Sumatra-Medan
"Als het goed met je gaat, kun je ook voor een ander zorgen".
Met dit gedachtegoed zette Pierre Pourchez, inmiddels oud-leerkracht van de Openbare Basisschool Bijvanck in Blaricum, in 2000 Stichting BSM op. Stichting BSM zamelt elk jaar geld in voor een opvangtehuis voor gehandicapte straatkinderen, gelegen op het Indonesische eiland Sumatra, nabij Medan, de geboorteplaats van Pierre zelf. Het opvangtehuis, Abdi Kasih, vangt 80 kinderen op die vanwege hun fysieke of mentale handicap door hun familie verstoten en verwaarloosd zijn. De opvang, begeleiding en zorg in de breedste zin van het woord worden mogelijk gemaakt door de 30 vrijwilligers die zich hier dagelijks voor inzetten.​

College van Diakenen van de PGB

-----------------

Collecteverantwoording

mei 2025 

datum

doel

contant+bank

totaal met uplift

 

 

 

 

04-05-25

Stichting HVC

€ 325,55

€ 1.000,00

11-05-25

Hospice Kajan

€ 141,90

€ 750,00

18-05-25

Kerk in actie: Noodhulp Oekraïne

€ 192,00

€ 600,00

29-05-25

bloemen diaconie

€ 69,00

€ 69,00

TOTAAL

 

€ 728,45

€ 2.419,00

Alle bedragen in euro’s.
Hartelijk dank voor uw gaven. Met vriendelijke groet,
Pieter Schreur, penningmeester
 

ps.
Met ingang van 1 juni 2024 is de vermenigvuldigingsfactor voor de uplift verhoogd. De opbrengsten van collectes met een plaatselijk/ regionaal doel worden dan vermenigvuldigd met de factor 5, de landelijke collectedoelen met een factor 4 en de internationale collectedoelen met een factor 3.

De diaconie heeft besloten om via een substantiële bijdrage aan STAP VERDER, het Diaconaal Oecumenisch Centrum Zuidoost (Bijlmermeer) voor een periode van vijf jaar de mogelijkheid te bieden om een derde vaste betaalde kracht in dienst te nemen. Leden van de Diaconie bezochten dit centrum in juli 2024 en waren onder de indruk van alle activiteiten die hier geboden worden om mensen tot hun recht te laten komen. Er wordt door gemiddeld twintig vrijwillige docenten individueel of klassikaal Nederlandse les gegeven. Tweemaal per week is er een sociaal en juridisch spreekuur evenals gratis medische hulp voor ongedocumenteerden. Er worden maaltijden verstrekt, er staat een wasmachine en er is een mogelijkheid om te douchen. Indrukwekkend wat er zich allemaal kan afspelen in een appartement van ongeveer honderd vierkante meter. 

In Onderweg zullen we u op de hoogte houden van de ontwikkelingen.

Machteld de Hoop, voorzitter

Hulpvraag

In deze onzekere tijden met hoge kosten van levensmiddelen en energie wil de Diaconie gemeenteleden ter zijde staan, die met financiële zorgen geconfronteerd worden en een steuntje in de rug kunnen gebruiken. U kunt daartoe contact opnemen met Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken., of per post naar Dorpskerk, Torenlaan 16, 1261GD Blaricum. 

Noodfonds

Onze Dorpskerk Diaconie beschikt over een noodfonds, wat kan worden aangewend als mensen financieel in de problemen zijn gekomen.  In de eerste plaats gaat het om gemeenteleden van onze kerk, maar ook Blaricummers zonder banden met onze kerk kunnen een aanvraag bij ons indienen. Het gaat dan om eenmalige hulp waar gemeentelijke bijstand niet in voorziet.

Een aanvraag kan schriftelijk worden ingediend ter attentie van de secretaris van de Diaconie, Torenlaan 16, 1261GD Blaricum. Of u stuurt een mail naar Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken..

Wees ervan verzekerd dat aanvragen met grote discretie behandeld zullen worden!

Pieter Scheur, Penningmeester diaconie
College van Diakenen van de PGB

 

 

 

 

De Diaconie van de Protestantse Gemeente te Blaricum (PGB) heeft een lange en rijke geschiedenis. De inkomsten van de Diaconie vormen de basis voor de mogelijkheid mensen en goede doelen te ondersteunen. Deze inkomsten bestaan uit de (vaak) gulle gaven van onze kerkgangers bij de wekelijkse collectes en uit de inkomsten van het diaconaal vermogen.

Door middel van het centrale collecte rooster van de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) en met de 40-dagen-aktie van de gezamenlijke kerken in Blaricum, Laren en Eemnes zijn er heel veel goede doelen te bedienen met deze goede gaven. Onderscheid wordt gemaakt waar we het geld voor gebruiken t.w. internationaal, landelijk en plaatselijk.

Wij willen als diaconie niet de ogen sluiten voor nood in ons eigen land en willen daarom meer nadruk gaan leggen op de plaatselijke en landelijke doelen, mede omdat een binding met het doel waarvoor gecollecteerd wordt een steeds belangrijker element vormt in de bereidwilligheid daaraan te schenken. Dit laat onverlet de collectes voor Kerk in Aktie en de 40-dagen-aktie en collectes bij grote rampen. Hiervoor zijn wij altijd bereid daar met onze financiële middelen in bij te dragen en dat ook aan onze begunstigers te vragen.

Wat nu is nu nieuw in ons beleid? Om te beginnen maken wij in onze verdeling over de drie regionale aanwendingen een aanpassing waarbij het aandeel plaatselijk en landelijk groter wordt en daarmee de internationale giften minder zullen worden.

Tevens hebben we besloten om het aantal doelen te beperken en liever twee of drie keer voor hetzelfde doel te collecteren in plaats van maar één keer. Minimale bijdragen betekenen weinig en de betrokkenheid vervaagt als het niet wordt herhaald.

Tenslotte hebben we als diaconie besloten om uit eigen middelen bij te dragen aan de projecten waarvoor wordt gecollecteerd. Dat wil zeggen dat wij de afdracht van de collectes zullen verdubbelen, of zelfs verdrievoudigen. Dit gevoegd bij het feit dat we meerdere malen voor hetzelfde doel collecteren geeft ook serieuze inhoud aan de uiteindelijke bijdrage.

In de eredienst lichten wij iedere week toe waar de collecte voor bedoeld is en wat de reden is dat een dergelijk doel ondersteund is.